İptal İade ve Garanti Politikası

Ladues.com Sanal Mağaza'da satışa sunulan ürünlerin, fotoğraflarından çok daha güzel olduklarını ürünü elinize aldığınızda siz de göreceksiniz. Yaptığınız alışveriş sonucunda mutlu olmanız temel prensibimizdir.

Sanal Mağaza'dan satın aldığınız ürününüzü mesafeli satış sözleşmesi gereği teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde iade ederek ödediğiniz tutarı geri alabilirsiniz. Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nin 15. Maddesi gereği, kişiye özel siparişlerde, yasal koşullara bağlı olarak cayma hakkı (iptal ve iade hakkı) bulunmamaktadır.

Müşteri Memnuniyeti ve İade Politikası

Ladues olarak müşteri memnuniyeti bizim için en öncelikli konudur. Bu nedenle, siparişinizde kusurlu, eksik veya yanlış bir ürün ile karşılaşmanız durumunda, hiçbir problem yaşamadan iade veya değişim yapabilirsiniz. Ancak, yasal süre içinde keyfi iade veya değişim taleplerinde, kargo bedeli müşteriye aittir. Siparişlerinizi güvenle verebilirsiniz; Ladues her zaman yanınızda.

Ladues.com’dan satın alınan ürünlerin garantilerinin devam edebilmesi için Ladues dışındaki üçüncü şahıs ve kurumların ürünlere herhangi bir şekilde müdahalede bulunmamaları, boyut ayarlama, onarma vb. işlemler yapmamaları gerekmektedir. Üzerinde değişiklik ya da tahrifat yapılan, saklama koşullarından dolayı deforme olmuş; yanlış kullanım sonucu ezilmiş ve darbe görmüş, herhangi bir tür kimyasal maddeyle temas etmesinden dolayı bozulmuş ürünler garanti kapsamı dışında tutulacaktır.

İade Bilgileri

İade etmek istediğiniz siparişlerinizin, size gönderilen şekliyle, ürün, fatura, irsaliye, sertifika, ürün kutusu, ambalajı ve diğer tüm evrak ve materyallerin, eksiksiz olarak, size bildireceğimiz adrese gönderilmesi gerekmektedir. İade gönderimi sırasında, kargo firmalarından, ya da iade işlemini gerçekleştiren müşteriden kaynaklanan sebeplerle, ürün ve ürünle birlikte gönderilen evrak ve materyallerde meydana gelen bozulma ya da benzeri değer kaybettirici her türlü durumun sorumluluğu iadeyi gerçekleştiren müşteriye aittir. Bildirim için müşteri ilişkileri iletişim formunu kullanabilir, ya da destek@ladues.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. Ladues.com’dan onay alınmadan iade işlemini gerçekleştirmeniz durumunda, iade işleminiz kabul edilmeyerek gönderiniz teslim alınmayacaktır.

Ürün iadesi işlemlerinde, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun hükümleri uygulanır. Müşteri, sözleşme konusu ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren 14 gün içinde cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanılması için müşterinin, bu süre içinde Ladues.com’a faks, e-posta veya telefon ile bildirimde bulunması ve ürünün kullanılmamış olması şarttır. Cayma hakkının kullanılması halinde, 3. kişiye veya Müşteri'ye teslim edilen ürünün Ladues.com'a gönderildiğine ilişkin kargo teslim tutanağı örneği ile fatura aslının iadesi zorunludur. Bu belgelerin ulaşmasını takip eden 7 gün içinde ürün bedeli müşteriye iade edilir. Fatura aslı gönderilmez ise KDV ve varsa diğer yasal yükümlülükler iade edilemez.

Müşterinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünlerde müşteri cayma hakkını kullanamaz.

İade hakkının kullanılabilmesi için, cayma kararının Ladues.com’a 14 günlük bu süre zarfında bildirilmesi gerekmektedir.

Ladues.com’dan onay alınmadan iade işlemini gerçekleştirmeniz durumunda, iade işleminiz kabul edilmeyerek gönderiniz teslim alınmayacaktır.

Tüketicinin çok özel istek ve talepleri uyarınca üretilen, üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünlerde tüketici cayma hakkını kullanamaz.

ALICI’nın isteğiyle, internet sitesinde sunulan ürünlerden farklı bir kişiye özel üretim yapıldığında ya da internet sitesinde sunulan standart ölçüler dışında verilen özel siparişlerde, içine yazı yazılan ürünlerde, ya da sipariş verilen ürünün ALICI’ya tesliminden sonra, ALICI’nın isteği doğrultusunda yapılan ölçü ve model değişiklikleri gibi işlemler yapıldığında, müşterinin özel istekleri doğrultusunda özel olarak üretimi yapılan bu mallar ve jelatini açılmış ürünler cayma hakkının kullanılamayacağı ürünler kapsamına girer.

İade etmek istediğiniz siparişlerinizin, size gönderilen şekliyle, ürün, fatura, irsaliye ve varsa hediye ürünlerle birlikte eksiksiz olarak, size bildireceğimiz adrese gönderilmesi gerekmektedir. Fatura aslı gönderilmeyen ürünlerin KDV’si ve varsa diğer yasal yükümlülükleri iade edilmez.

Şirketiniz adına düzenlenen faturalarda, iade işleminin gerçekleşmesi için, ürünü, şirketinizin düzenleyeceği iade faturasıyla birlikte göndermeniz gerekmektedir. Faturası şirketiniz adına düzenlenen sipariş iadeleri, iade faturası kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.

Paketin belirtilen iade adresine gelişi sırasındaki sorumluluk tüketiciye aittir.

İadenin ulaşmasının ardından ürünlerin bedeli 14 gün içinde, sipariş kredi kartı kullanılarak verildiyse kredi kartına, havale/EFT yoluyla verildiyse banka hesabına iade edilir.

İade edilmek istenen ürün "Mesafeli Satış Sözleşmesi'nde yer alan Madde 9'daki "Cayma Hakkı" ve Madde 15'deki "Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler" şartlarına uygun olmalıdır.